Stawy Podgórzyńskie

Stawy Podgórzyńskie znajdują się na skraju Podgórzyna, przy Cieplicach. Założone zostały około XV wieku przez zakon Cystersów z Cieplic. W XVIII stuleciu (kiedy stawy były własnością Schaffgotschów z Cieplic) stawy zostały rozbudowane – tworzyło je aż 67 stawów. To był największy kompleks stawów hodowlanych w Sudetach. Na początku XX wieku, po grobli między stawami poprowadzono linię tramwajową Cieplice – Podgórzyn (po linii został tylko zabytkowy tramwaj). Dziś kompleks ten składa się z 22 stawów i tak jak dawniej jest w prywatnych rękach.

Stawy Podgórzyńskie są terenem na którym gnieździ się wiele gatunków ptaków. Występują tu m.in.: czapla siwa, czajka, perkoz dwuczuby, kulon, różne gatunki kaczek, gęsi i łabędzie. To także raj dla drapieżników: myszołów, jastrząb, kania ruda, krogulec, czasem można spotkać sokoła wędrownego czy rybołowa.

Działa tutaj restauracja Aquakultura (przy drodze łączącej Podgórzyn z Cieplicami). Można tu zjeść ryby w większości pochodzące z tutejszych stawów, a podczas posiłku zachwycać się panoramą Karkonoszy.

Mapa

Komentarze

Dodaj komentarz
    Brak komentarzy użytkowników
Aby dodać swój komentarz, wypełnij poniższe pola. Pola oznaczone gwiazdką są obowiązkowe.

Wizyt: 305 478, Dziś: 40, Osób online: 1

Kontakt i reklama Logowanie

Udostępnij stronę

Na Facebooku Wyślij mailem