Kaplica Św. Anny na Grabowcu.

  • location_on zachodnie zbocze Grabowca

Kaplica Św. Anny na Grabowcu

Kaplica Św. Anny to ciekawy obiekt sakralny położony na zachodnim, porośniętym lasem, zboczu Grabowca (784 m n.p.m.) w Sosnówce. Pierwsza, wówczas drewniana jeszcze, kaplica stała w tym miejscu już w XIII wieku. Została ona jednak zniszczona podczas wojen husyckich (XV w.). Obecny budynek pochodzi z początku XVIII wieku (1719 r.), i zbudowany jest na planie elipsy (10 x 14 metrów). W środku znajduje się główny ołtarz z obrazem Świętej Anny z Jezusem, Marią oraz Józefem, ambona i dwa ołtarze boczne oraz figura Świętego Wawrzyńca przeniesiona tutaj z kaplicy na Śnieżce w 1812 roku.

Ale to z czego słynie ten obiekt to to, że kaplica stoi w miejscu Dobrego Źródła (zwanego też Świętym Źródłem lub Źródłem Miłości). Źródło bije tuż pod głównym ołtarzem, ale woda ze źródła odprowadzana jest poza kapliczkę kanałem, tak aby można ją było czerpać. Swe, zdrowotne właściwości zawdzięcza zawartości promieniotwórczego radonu. 

Jak dojść do Kaplicy Św. Anny?

Z Podgórzyna Górnego należy podążać szlakiem niebieskim do Przesieki, potem szlakiem zielonym w kierunku Borowic. Po drodze warto zobaczyć trzeci pod względem wysokości wodospad w polskiej części Karkonoszy - Wodospad Podgórnej w Przesiece. Z Borowic podążamy szlakiem niebieskim do Kaplicy Św. Anny. Czas przejścia to około 3 godzin. Można również podjechać (podejść) do Sosnówki i stamtąd podążać szlakiem żółtym do Kaplicy. Wycieczka z Sosnówki to około 1 godziny.

Galeria

Lokalizacja

128 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 358 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0