Zamek Chojnik u stóp Karkonoszy.

  • location_on Jelenia Góra-Sobieszów

Zamek Chojnik u stóp Karkonoszy

Zamek Chojnik to jedna z najbardziej znanych ruin zamkowych na Dolnym Śląsku a jednocześnie najczęściej odwiedzanych, głównie ze względu na świetne położenie na szczycie dużego wzgórza Chojnik (blisko Jeleniej Góry, Szklarskiej Poręby, Karpacza) oraz możliwość podziwiania widoków karkonoskich z zamkowej wieży. 

Zamek Chojnik został zbudowany w XIV w. przez księcia Bolka II i stanowił jeden z fragmentów fortyfikacji granic jego księstwa. Kolejnym włodarzem zamku była rodzina Schaffgotschów, która dokonała przebudowy obiektu w renesansowym stylu. Do czasu wielkiego pożaru w roku 1675 Zamek Chojnik był główną siedzibą rodu. Po pożodze, zamek nie został odtworzony, dzisiaj jest udostępniony dla turystów. Odwiedzający zamek mogą posłuchać legend, m. in. o Kunegundzie, zobaczyć pręgierz, postrzelać z kuszy i wejść na wieżę zamkową, skąd rozciąga się malownicza panorama Kotliny Jeleniogórskiej i Karkonoszy. Obecnie w zamku ma swoją siedzibę Stowarzyszenie Bractwa Rycerskiego Zamku Chojnik, które każdego roku, w sierpniu, urządza Rycerski Turniej Kuszniczy „O Złoty Bełt Chojnika”. W murach zamku miejści się bufet, gdzie można uraczyć się napojami i staropolskim jadłem. W okresie wakacyjnym można kupić pamiątki na poustawianych przy schronisku straganach.

Jak Dojśc do Zamku Chojnik?

Z Podgórzyna możemy dojśc do Zamku Chojnik na dwa sposoby. Szlakiem żółtym z Podgórzyna Dolnego, bądź szlakiem czarnym z Podgórzyna Górnego. W obu przypadkach wycieczka zajmuje około 1,5 godziny. Zamek znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, w związku z tym, należy wziąć pod uwagę konieczność zapłacenia zarówno opłaty za wejście na Zamek Chojnik, jak i za wejście na teren parku.

Zamek jest czynny:

  • Miesiące: I, II, III, XI, XII: w godz. 10.00 - 16.00, ostatnie wejście 15.30.
  • Miesiące: IV, V, IX, X - 10.00 - 17.00, ostatnie wejście 16.30.
  • Miesiące: VI, VII, VIII - 10.00 - 18.00, ostatnie wejście 17.30.

Ceny biletów:

Od dnia 01.02.2020.

Bilety indywidualne

  • bilet normalny: 7 zł
  • bilet ulgowy: 5 zł

W przypadku grup zorganizowanych powyżej 15 osób

  • bilet normalny: 6 zł
  • bilet ulgowy: 4 zł

Jeżeli grupa będzie prowadzona przez przewodnika sudeckiego

  • bilet normalny: 5,40 zł
  • bilet ulgowy: 3,60 zł

Dodatkowo za wejście na teren KPN obowiązuje opłata: 8 zł - bilet normalny, 4 zł - ulgowy

Ostatnia aktualizacja - luty 2020 r. Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za zmiany.

Galeria

Lokalizacja

205 wyświetleń w 2024r.
Łącznie 564 (od 2023r.)
serce Twoje ulubione obiekty 0